تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

برای قرن ها چین به عنوان یک تمدن پایدار بوده است، و از بقیه کشورها برای تمام رشته ها در سطح بالاتری قرار داشته است، اما در قرن 19 و اوایل 20، این کشور در نا آرامی های داخلی، قحطی بزرگ، شکست های نظامی و اشغال خارجی درآمده بود .اعزام دانشجو به چین اپلای چاینا ، تحصیل در چین  اپلای چاینا

نکته مهم و بسیار جذاب پزشکی و دندان پزشکی چین این است که دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های چین نیاز به گذراندن دوره های زبان و پیش پزشکی و همچنین قبولی در آزمون ورودی ندارند. به همین دلیل پزشکی در چین در مقاسیه با روسیه ترکیه هند مجارستان و دیگر کشورها امتیازات و مزایایی بیشتری دارد .

وزارت بهداشت به تازگی چندین دانشگاه چین که در سایت کیو اس(Q.S) قرارگرفته اند را مورد تائید قرارداده است. طول دوره دندانپزشکی و پزشکی حدود ۶سال میباشد و زبان تدریس در این دانشگاه ها معمولا به دو صورت میباشد :

حالت اول : ۲سال ابتدائی انگلیسی + ۲سال میانی انگلیسی -چینی + دوسال اخر چینی

حالت دوم: ۴سال اول انگلیسی + سال پنجم انگلیسی – چینی + سال اخر به زبان چینی

شهریه : سالانه حدود ۵۰۰۰دلار

متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل پزشکی در چین و بازگشت به ایران را دارند توجه داشته باشند که باید دارای معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ( تجربی یا ریاضی ) بالای 14 و میانگین دیپلم و پیش دانشگاهی بالای 16 و در نهایت معدل کتبی بالای 12 باشند در غیر این صورت پس از اتمام دوره پزشکی و بازگشت به ایران مدرک آنها مورد تایید وزارت بهداشت قرار نمی گیرد .

شروع سال تحصیلی در دانشگاه های پزشکی چین از ماه سپتامبر / اکتبر می باشد و مهلت ثبت نام و ارسال مدارک تا پایان ماه جولای می باشد. شهریه هر سال از 4000 دلار تا 7000 دلار بسته به نوع دانشگاه و شهر متفاوت می باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در چین

چین یکی از قدیمی ترین تمدنها در جهان است و تاریخ نوشتاری این کشور بیش از 4000 سال است. دارای فرهنگ وسنت پزشکی غنی و دیرباز که این سنت تا امروز ادامه دارد بخصوص در زمینه آموزش پزشکی امروزه چین یکی از کشورهائی است که به سرعت مکانی برای تحصیل دانشجویان خارجی خواهان تحصیل پزشکی در چین میگردد .

وزارت بهداشت چین به جهت تضمین کیفیت آموزشی بالا و استاندارد به دانشجویان خارجی ، در سال 2007 ابتدا مقررات موقتی را برای استاندارهای کنترل کیفیت در زمینه رشته پزشکی عمومی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی منتشر کرد. در حال حاضر این استاندارها هرساله مرور و منتشر میشوند . در این نشریه فهرست حدود 49 مدرسه پزشکی که توسط دولت چین مجوز ارائه این دوره ها را دارند وجود دارد.دانشگاههائی که در این فهرست نباشند مجازبه ثبت نام دانشجویان خارجی برای رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیستند .

امروزه تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف چین را برای تحصیل پزشکی در چین انتخاب میکنند. سال گذشته بیش از 10.000 دانشجو برای تحصیل پزشکی به چین آمدند .در زیر دلایلی که برای انتخاب تحصیل پزشکی دار چین آورده شده است. باشد که برای انتخاب شما سودمند واقع گردد .

دانشگاه ججيانگ

دانشگاه ججیانگ (zhejiang) دانشگاهی ملی در جمهوری خلق چین است که به کمبریج شرق معروف است. این دانشگاه يكى از قديمى ترين و معروف ترين دانشگاه هاى چين است که در سال ۱۸۹۷ تأسیس شده، اين دانشگاه یکی از اعضای اتحادیه ۹ دانشگاه جامع چین و اتحادیهٔ دانشگاه‌های دلتای یانگ تسه است.

اين دانشگاه ٣.٣٥٠ عضو هيئت علمى دارد و رئيس هيئت علمى دانشگاه لین جیانهوا (林建华) است.

این دانشگاه در شهر هانگژو (Hangzho) یکی از زیباترین شهرهای چین واقع در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی شانگهای قرار دارد.

این دانشگاه از نظر وسعت بزرگ‌ترین و از نظر رشته‌های دانشگاهی کامل‌ترین دانشگاه چین است و کتابخانه‌های دانشگاه ججیانگ حدوداً ۷ میلیون کتاب دارد.

این دانشگاه در رشته دانشگاهی مطالعات چین یکی از دانشگاه‌های پیشتاز در جهان است.

دانشگاه ججیانگ چین دارای ۷ دانشکده و ۳۶ مدرسه می باشد و نزدیک به ۴۵.۰۰۰ دانشجو دارد که ٢٣.٠٠٠ دانشجو درمقطع كارشناسى و ٨.٥٠٠ دانشجو در مقطع دكترى مشغول به تحصيل ميباشند و بنابر آمار رسمى دانشگاه نزدیک به ۶۰ درصد از این دانشجویان تقاضا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند.

رتبه دانشگاه ججيانگ

در رتبه بندی دانشگاه ی جهان QS در سال ۲۰۲۰ دانشگاه ججیانگ در رتبه ۵۴ دنیا و چهارم چین قرار گرفته است. بر اساس نشریه تحصیلات عالی تایمز در رده ی ١٠٧ جهان قرار دارد. این دانشگاه مفتخر به داشتن فرهنگ خلاقیت و نوآوری است.

دستاورد هاى دانشگاه ججيانگ:

از دستاورد هاى عالى اين دانشگاه ميتوان به سفرفضایی با سرنشین، فناوری شبیه سازی پرواز هواپیماهای بزرگ، فناوری دریایی، انرژی پاک، تکنولوژی کنترل صنعتی، طرح سلامت جهانی که مرتبط با پیشگیری و درمان بیماری های عفونی اشاره كرد.

هر ساله بیش از ۱۰۰ دانشجوی فارغ التحصیل این دانشگاه، در لیست شرکت های داخلی و خارجی قرار دارند؛ درحالی که بیش از ۲۰۰ نفر از آنها به عنوان عضو دانشکده های معتبر علوم و مهندسی چین انتخاب می شوند، دانشگاه ججیانگ چین با کارآفرینی و رهبری مترادف شده است.

از دیگر پیشرفت های فناورانه می توان به ساخت پایگاه های پیشرفته برای مبادلات فکری، ساخت چندین اتاق فکر از جمله دانشکده توسعه منطقه غربی ، مرکز تحقیقات ملی کشاورزی و توسعه شهری، موسسه سیاست گذاری عمومی اشاره کرد که موجب گسترش تحقیقات علوم اجتماعی دانشگاه ججیانگ می شود.

دانشکده های دانشگاه ججیانگ عبارتند از :

  • دانشکده هنر و علوم انسانی
  • دانشکده علوم اجتماعی
  • دانشکده علوم
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده اطلاعات
  • دانشکده کشاورزی ، زندگی و محیط زیست
  • دانشکده پزشکی

پزشكى ججيانگ

دانشكده پزشكى دانشگاه ججيانگ داراى معمارى اروپاييه. اين دانشكده محوطه بزرگى دارد كه داخل محوطه رستوران ها ، سوپر ماركت ها، زمين هاى ورزشى، هتل ها ، باشگاه ها و امكانات ورزشى با كيفيت و امكانات بالا در دسترس دانشجويان قرار داده شده.

اين دانشكده داراى خوابگاه هاى تكنفره و دونفره است، خوابگاه هاى پسرانه و دخترانه در ٢ ساختمان مجزاست

خوشبختانه در اين چند سال اخير دانشگاه ججيانگ در رشته پزشكى پذيراى ايرانيان عزيز هست.

پزشكى ججيانگ ٦ ساله است و شهريه آن ٤٢.٦٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

اين دانشگاه مورد تاييد وزارت بهداشت ايرانه و ورودى آن نياز به آزمون ورودى و دوره مقدماتى ندارد.

شيان جياتونگ

دانشگاه شیان جیاوتونگ (مختصر XJTU) یک دانشگاه با نقاط قوت مهندسی ، فناوری ، مدیریت و علوم زندگی واقع در شهر شیان ، استان شانشی ، چین است.

يک دانشگاه دولتى با قدمت بالا كه در سال ١٨٩٦ تأسيس شده، و بالغ بر ٣٨ هزار دانشجو را در خود جاى داده است. و هر ساله حدود ٣.٠٠٠ دانشجو را در رشته هاى مختلف پذيرش ميدهد.

دانشگاه شيان جياتونگ داراى رتبه ٣٠٣ جهانيست.

اين دانشگاه داراى ٢٠ دانشكده ميباشد كه وابسته به یک دانشگاه مادر است که برنامه هایی را در ٩حوزه ارائه میدهد ، اين ٩ حوزه عبارت اند از مهندسی ، پزشکی ، علوم پايه ، اقتصاد ، مدیریت ، هنر ، حقوق ، فلسفه و آموزش.

دانشگاه شيان جياتونگ دارای پنج آزمایشگاه اصلی ملی است كه چهار آزمایشگاه آن ویژه دو مرکز تحقیقات مهندسی است.

دانشگاه شيان جياتونگ ۶ مرکز تحقیقات ملی فناوری مهندسی، ۳ آزمایشگاه ملی مهندسی، ۵ پایگاه همکاری بین المللی علم و فناوری و یک مرکز مشترک نوآوری در خود جاى داده است.

این دانشگاه را وزارت آموزش و پرورش چین در سال ۲۰۱۷، در فهرست دانشگاه‌های جهانی و رشته‌های تحصیلی تراز اول قرار داد، به این معنی که دولت از این دانشگاه و ٩  رشته آن برای قرارگیری در سطح عالی و تراز اول پشتیبانی مالی می‌کند.

رتبه دانشگاه شيان جياتونگ

دانشگاه شیان جیائوتونگ یکی از دانشگاه‌های برتر کشور چین و جهان محسوب می‌شود چنانچه طبق سیستم رتبه‌بندی دانشگاه برتر جهان QS، دانشگاه برای سال ۲۰۲۰ میلادی رتبه ۳۰۷ جهانی با رتبه تحقیقاتی و پژوهشی بسیار بالا را کسب کرده است. از طرفی طبق سیستم رتبه‌بندی تایمز در دانشگاه‌های برتر جهان، دانشگاه شیان جیائوتونگ برای سال ۲۰۲۰ میلادی رتبه ۵۰۱-۶۰۰ جهانی را اخذ کرده است. همچنین این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ طبق سیستم رتبه‌بندی تایمز رتبه ۹۰ برترین دانشگاه‌های قاره آسیا را بدست آورد.

بورسيه دانشگاه شيان جياتونگ

دانشجویان این دانشگاه با کمک هزینه و بورسیه تحصیلی در رشته هاى مهندسى و پيراپزشكى پشتیبانی ميكند.

اين بورسيه ها (كه شامل بورسيه csc و بورسيه دانشگاهى)شامل تمام هزينه هاى شهريه و خوابگاه دانشجويان است. بورسيه csc (دولتى) حقوق ماهيانه بين ٣٠٠ تا ٥٥٠ دلارى را نيز پوشش ميدهد.

هر ساله مبلغ ۱۲ میلیون یوان کمک هزینۀ تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در نظر گرفته می‌شود. از دیگر پشتیبانی‌های مالی این دانشگاه وام‌های دانشجویی است که با مبلغ کل ۱۴.۴ میلیون یوان برای دانشجویان صرف می‌شود. “صندوق اختراعات” هرساله ۵۰ میلیون یوان به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تخصیص می‌دهد. این دانشگاه برای دانشجویان، مراکز آموزش بهداشت روان‌شناسی و مشاوره فراهم کرده است.

دانشگاه شيان جياتونگ دارى ٣ دانشكده است كه در مجموع داراى مساحت ۲۵۰ هکتاريست.

دانشكده هاى دانشگاه شيان جياتونگ عبارت اند از:

  • دانشكده شینگ کینگ
  • دانشكده یانتا
  • دانشكده کوجیانگ

دانشكده پزشكى شيان جياتونگ (يانتا):

اين دانشكده در داخل شهر شيان قرار دارد ، كه تمام رشته هاى علوم پزشكى را تدريس ميكند.

دانشكده پزشكى شيان جياتونگ داراى هشت بيمارستان وابسته ست كه از اين هشت بیمارستان ، ٢ بيمارستان جزو ١٠٠ بيمارستان برتر کشور چین است.

اين دانشگاه يک بيمارستان تخصصى براى دانشجويان دندان پزشكى دارد.

اين دانشگاه داراى خوابگاه هاى مدرن، سالن غذاخوری و تجهیزات ورزشی از جمله مرکز فعالیت دانشجویان سیوئان از دیگر امکانات رفاهی این دانشگاه برای دانشجویان است.

كتابخانه دانشگاه داراى پنج میلیون کتاب، ۴۱۰۰ مجله علمی، ۳۰.۰ ۰۰ مجله علمی الکترونیکی و بیش از ۱ میلیون کتاب الکترونیکی است.

سیستم کامپیوتری کتابخانه مجهز به شبکه، سرنت (CERNET) و اینترنت است.

خوشبختانه در اين چند سال اخير دانشگاه شيان جياتونگ در رشته پزشكى و دندان پزشكى پذيراى ايرانيان عزيز هست.

پزشكى شيان جياتونگ ٦ ساله است و شهريه آن ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

و دندان پزشكى آن ٦ ساله و شهريه آن ٥٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

اين دانشگاه مورد تاييد وزارت بهداشت ايرانه و ورودى آن نياز به آزمون ورودى و دوره مقدماتى ندارد.

دانشگاه جنگجو

دانشگاه جنگجو یک دانشگاه دولتی است که در شهر جنگجو و استان هنان چین واقع شده است.  دانشگاه جنگجو بزرگترین دانشگاه در چین از نظر تعداد دانشجو (٧٣.٠٠٠ دانشجو) است.

دانشگاه جنگجو چین دارای ٣ دانشكده با مساحتی معادل ٤٣٣ هكتار می باشد. مساحت پردیس اصلی دانشگاه ٣٤٠ هكتار  می باشد كه در شمال غربی شهر جنگجو واقع شده است. دانشكده اصلى دانشگاه جنگجو یکی از دانشكده های زیبای کشور چین است که بیش از ۲ میلیارد يوان برای ساخت آن هزینه شده است. اکثر مدارس و دانشکده ها در دانسكده اصلی واقع شده اند.

دانشكده شرقی، دانشكده دانشگاه علوم پزشکی هنان میباشد که در مرکز شهر بین جاده ژانگ یوآن و جاده جیانشی قرار دارد.

دانشگاه جنگجو يک دانشگاه تازه تاسيسه و در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۲۰۰۰ ساخته شده است که از سه دانشگاه جداگانه، یعنی دانشگاه سین جنگجو، دانشگاه صنعتی جنگجو و دانشگاه هنان (كمپ پزشكى)، تشکیل شده است.

اين دانشگاه ٥.٧٠٠ عضو هيئت علمى دارد كه رئيس هيئت علمى اين دانشگاه ليو جيونگ تيَن (刘炯天) است

بعلاوه در کنار ۷۳۶ پروفسور و ۲۰۸۷ دارنده مدرک دکترا اين دانشگاه ، تیمی قوی از نخبگان تشکیل شده که از اعضای انجمن ها و استادان دانشگاهی به عنوان رئیس، دانشمندان برجسته ی جوان و دانشمندان رودخانه ی یانگ تسه به عنوان رهبران آکادمی و دکتران جوان به عنوان اعضای آکادمی تشکیل می شد.

پزشكى و دندان پزشكى دانشگاه جنگجو:

اين دانشكده در رشته پزشكى و دندان پزشكى به ايرانيان عزيز پذيرش ميده.

اولین بیمارستان دانشگاه جنگجو، با بیش از ۱۰۰۰۰ ظرفيت ، بزرگترین بیمارستان در سطح جهان است.

هزينه شهريه پزشكى دانشگاه جنگجو ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

هزينه شهريه دندان پزشكى دانشگاه جنگجو ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

دانشكده جنوبی دانشگاه جنگجو ، يک دانشكده علوم انسانی و علوم اجتماعی ، كه در مرکز شهر اطراف جاده داکسو واقع شده است.

دانشكده شمالى دانشگاه جنگجو ، يک دانشكده تکنولوژی، که در مرکز شهر در جاده ی وِن هوآ قرار دارد.

بورسيه در دانشگاه جنگجو:

به عنوان بزرگترین دانشگاه در چین ، دانشگاه جنگجو میلیونها دلار آمریکا را برای حمایت مالی صدها متقاضی با بورسيه تحصیلی کامل و بورسیه جزئی برای پیگیری تحصیلات بدون کنکور خود در دانشگاه جنگجو هر ساله فراهم می کند.  این تنها دانشگاه چین است که صندلی های بورسيه تحصیلی زیادی دارد.

از سال ٢٠١٨ ، هر ساله ، حدود ٥٠٠ دانشجوی تازه تحت حمایت از ریاست جمهورى كشور چين در دانشگاه جنگجو بورسيه تحصیلی ميشوند.

بعلاوه دانشجويان توسط بورسيه تحصیلی دولت هنان ، بورسیه دولت چین (csc) ، بورسیه تحصیلی کنفوسیوس نيز در اين دانشگاه بورسيه ميشوند.

این بورسیه ها شامل موارد زیر است:

١.بخش عمده شهریه برنامه های کارشناسی؛

٢.شهریه کل برای برنامه کارشناسی ارشد؛

٣.شهریه ، اقامت و کمک هزینه زندگی برای برنامه پزشک.

دانشكده هاى دانشگاه جنگجو:

اين دانشگاه داراى ٤٧ دانشكده است.

1.دانشکده ها و بخش های مرتبط با پزشکی

دانشکده کلینیک پزشکی:

١.دانشکده پزشکی پایه

٢.دانشکده پرستاری

٣.دانشکده بهداشت

٤.دانشکده علوم دارویی

٥.دانشکده دندانپزشکی

٦.گروه علوم آزمایشگاه پزشکی بالینی

2.دانشکده ها و ادارات مرتبط با علوم انسانی و علوم اجتماعی:

١.دانشکده تجارت

٢.اداره آموزش و پرورش

٣.دانشکده هنرهای زیبا

٤.دانشکده زبانهای خارجی

٥.دانشکده تاریخ

٦.دانشکده مدیریت اطلاعات

٧.دانشکده روزنامه نگاری و ارتباطات

٨.دانشکده حقوق

٩.دانشکده هنرهای لیبرال

١٠.دانشکده مدیریت

١١.دانشکده آموزش

١٢.دانشکده موسیقی

١٣.دانشکده مدیریت دولتی

١٤.دانشکده تربیت بدنی

١٥.دانشکده مدیریت گردشگری

3.دانشکده های مرتبط با علوم و مهندسی

١.دانشکده ریاضیات و آمار

٢.دانشکده مهندسی فیزیک

٣.دانشکده مهندسی برق

٤.دانشکده شیمی و مهندسی مولکولی

٥.دانشکده مهندسی شیمی & انرژی

٦.دانشکده علوم زندگی

٧.دانشکده مهندسی مکانیک

٨.دانشکده مکانیک علوم و مهندسی

٩.دانشکده مهندسی اطلاعات

١٠.دانشکده مهندسی عمران

١١.دانشکده معماری

١٢.دانشکده علوم و مهندسی مواد

١٣.دانشکده محیط زیست و مهندسی حفاظت از آب

دانشگاه شاندونگ

دانشگاه شاندونگ یک دانشگاه دولتی جامع است كه در شهر شاندونگ چین می‌باشد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های چین است که مستقيما توسط دولت چین حمایت می‌شود.

دانشگاه شاندونگ در سال ۱۹۰۱ تاسيس شده و داراى ٣.٧٠٠ عضو هيئت علمى دارد كه رئيس هيئت علمى اين دانشگاه فَن لى مينگ (樊丽明) است.

داراى ٥٧.٥٠٠ دانشجو ميباشد ، ٤٣.٠٠٠ دانشجو در مقطع كارشناسى و ١٤.٥٠٠ دانشجو در حال تحصيل در دوره هاى تكميلى ميباشند.

دانشگاه شاندونگ دارای ۸ دانشكده می باشدکه همه آنها به جزء ۲ دانشكده در شهر جینان قرار دارند.

جدیدترین دانشكده دانشگاه شاندونگ در شمال شرقی شهر چینگدائو قرار دارد. این پردیس در سپتامبر ۲۰۱۶ افتتاح شد و توسعه آن همچنان ادامه دارد.

دانشگاه شاندونگ تمامی رشته‌های تحصیلات عالی که علوم انسانی، علوم و مهندسی و همچنین پزشکی را شامل می‌شود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

این دانشگاه دارای ۱۰۴ دورهٔ کارشناسی، ۲۰۹ دوره کارشناسی ارشد، ۱۲۷ دوره مرتبط با دکتری و ۱۵ دوره فوق دکتری به‌صورت آموزش از راه دور می‌باشد. علاوه بر این، دانشگاه شاندونگ ۷ برنامهٔ تخصصیِ کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، مهندسی، پزشکی بالینی و دیگر رشته‌ها را دارا می‌باشد که دانشجویان بین‌المللی بسیاری که علاقه‌مند به تحصیل در چین هستند را در خود جای داده‌است.

در سال ۲۰۱۹ تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه ۴۴۹۰۷ دانشجو اعلام شده‌است که از این میان ۵۷٫۷ درصد را دانشجویان دوره کارشناسی و مابقی را دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تشکیل می‌دهند.

 

رتبه دانشگاه شاندونگ:

دانشگاه شاندونگ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان CWUR در رتبه ۲۷۰ دانشگاه‌های جهان و یازدهم چین قرار گرفته‌است.در رتبه‌بندی کلی دانشگاهی در سال ۲۰۱۰ که توسط انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه‌های چین انجام شده‌است، دانشگاه شاندونگ رتبه ۱۴ را در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر چین از آن خود کرد. از لحاظ تدریس این دانشگاه رتبه یازدهم را کسب کرده‌است.برنامه‌های مهندسی دانشگاه شاندونگ توسط مرکز تحقیقات مدیریت و علوم در چین (در سال ۲۰۰۸) رتبه ۱۵را در سطح کشور به خود اختصاص داده‌است.در ۱۰سال گذشته، دانشگاه شاندونگ به‌طور مداوم در میان ۱۰دانشگاه برتر در سراسر کشور از نظر تعداد نشریات موجود در فهرست استناد علوم قرار گرفته‌است.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رتبه ۴۶۸ جهان قرار گرفته‌است.همچنین بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه تایمز در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رده ۸۰۰–۶۰۱ دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌است.

دانشكده هاى دانشگاه شاندونگ:

اين دانشگاه داراى ٣٨ دانشكده است.

 

١.دانشکده فلسفه و توسعه اجتماعی

٢.دانشکده اقتصاد

٣.دانشکده ادبیات

٤.دانشکده تاریخ و فرهنگ

٥.دانشکده ریاضیات

٦.دانشکده فیزیک

٧.دانشکده شیمی و مهندسی شیمی

٨.دانشکده علوم و مهندسی

٩.دانشکده علوم زندگی

١٠.دانشکده علوم و مهندسی محیط زیست

١١.دانشکده مدیریت

١٢.دانشکده مارکسیسم

١٣.کالج آموزش بین‌المللی

١٤.مرکز تحقیقات اقتصادی

١٥.مؤسسه پیشرفته مطالعات کنفوسیوس (مؤسسه تاریخ و فلسفه ادبیات)

١٦.دانشکده روزنامه‌نگاری

١٧.دانشکده علوم سیاسی و مدیریت دولتی

١٨.دانشکده حقوق

١٩.دانشکده زبان‌های خارجی و ادبیات

٢٠.دانشکده هنرهای زیبا

٢١.دانشکده علوم پایه پزشکی

٢٢.دانشکده پزشکی

٢٣.دانشکده بهداشت عمومی

٢٤.دانشکده دندانپزشکی

٢٥.دانشکده پرستاری

٢٧.دانشکده علوم دارویی

٢٨.دانشکده مدیریت بهداشت و درمان

٢٩.دانشکده مهندسی مکانیک

٣٠.دانشکده علوم و مهندسی کنترل

٣١.دانشکده انرژی

٣٢.دانشکده مهندسی برق

٣٣.دانشکده مهندسی عمران

٣٤.دانشکده تربیت بدنی

٣٥.دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری

٣٦.دانشکده میکروالکترونیک

٣٧.دانشکده علوم و مهندسی مواد

٣٨.دانشکده مهندسی مکانیک

دانشگاه ووهان

دانشگاه ووهان در استان هوبِی در چین قرار دارد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های چین است و در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر چین قرار دارد. تاریخ تاسیس این دانشگاه به سال ۱۸۹۳ میلادی برمی‌گردد. در سال ۲۰۱۱ تعداد دانشجویان این دانشگاه ۵۳۰۰۰ نفر بوده‌است. این دانشگاه حدود ۱۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی دارد.

دانشگاه ووهان با بیش از ۴۱۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی در بیش از ۴۵ کشور و چین، تبادلات بین المللی دارد. در حال حاضر دانشگاه ووهان تلاش می‌کند خود را به یک دانشگاه جامع تحقیقاتی در داخل و خارج از کشور تبدیل کند.

 

رتبه دانشگاه ووهان:

در رتبه بندی دانشگاه های جهان ،QS، در سال ۲۰۲۰ دانشگاه ووهان در رتبه ٤٠١-٥٠٠  دنیا قرار گرفته است.

همچنين دانشگاه تکنولوژی ووهان با رتبه ۲۴۱-۲۵۰ آسیایی و

دانشگاه علوم کشاورزی هائوزانگ با رتبه ۳۰۱-۳۵۰ آسیایی

 

موسسات تحقیقاتی دانشگاه ووهان:

آزمایشگاه های کلیدی دولت

موسسات افزایش توانایی نوآوری یادگیری

مراکز تحقیقاتی مهندسی ملی

مشاهدات علمی و ایستگاه تحقیقاتی در سطح دولتی

آزمایشگاه های کلیدی در سطح وزارت آموزش و پرورش

مراکز تحقیقاتی مهندسی در سطح وزارت آموزش و پرورش

پایگاه های کلیدی تحقیقات علوم انسانی در سطح وزارت آموزش و پرورش

پایگاه های ملی تحقیقات علمی و کشت و استعدادها

مرکز آموزش تجربی شبیه سازی مجازی در سطح ملی

 

پزشکی در دانشگاه ووهان:

دانشکده پزشکی دانشگاه ووهان یکی از پایگاه های آموزش پزشکی معروف است، و آن را نیز بزرگترین آکادمی  در مناطق مرکزی و جنوبی میشناسند. در حال حاضر، دانشکده پزشکی توسط هشت کالج، سه موسسه، و سه بیمارستان های وابسته تشکیل شده است.

 

کالج ها:

دانشکده عمومی پزشکی ووهان

کالج بالینی

دانشکده دندانپزشکی وپروتز

دانشکده داروسازی

دانشکده بهداشت

دانشکده پرستاری

دانشکده پزشکی فنی وحرفه ای

 

بیمارستان های وابسته: 

بیمارستان مردم (سطح سوم)،

بیمارستان Zhongnan (سطح سوم)

بیمارستان دندانپزشکی (سطح سوم)

پزشکی به زبان انگلیسی به مدت 6 سال و شروع دوره شهريور (سپتامبر) ماه هر سال می باشد.

هزينه شهريه پزشكى در دانشگاه ووهان ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه ميباشد.

دانشگاه هاست:

دانشگاه هاست، كه نام آن مخفف Huazhong Universty of Sience and Technology كه به اختصار هاست (HUST) مينامند ، یکی از ۱۰ دانشگاه برتر چین است که در بین دانشگاه های چین سریع ترین پیشرفت را دارد. این دانشگاه جزء اولین دانشگاه­هایی است که به ۲۱۱ پروژه و ۹۸۵ پروژه دولت مرکزی چین که قصد دارد مرتبه علمی دانشگاه هایش را به دانشگاه­های تراز اول دنیا ارتقا دهد، پیوسته است.

دانشگاه هاست در حقیقت در سال ۱۹۵۲ با نام موسسه فناوری هائوژانگ تاسیس شد.

محیط زیبای هاست بیش از ۴۶۰ هکتار است و ۷۰ درصد دانشگاه را پوشش گیاهی تشکیل می دهد که به همین خاطر عنوان افتخاری دانشگاه جنگل را به خود اختصاص داده است.

 

آمار و حقایق دانشگاه هاست:

دانشگاه هاست بیش از ۳ هزار استاد تمام وقت از جمله ۹۰۰ پروفسور و ۱۲۰۰ دانشیار دارد

دانشگاه هاست داراى ۴ کتابخانه با مجموعه ای ۵.۷۹ میلیون جلد کتاب است.

دانشگاه هاست مفتخر به كسب ۲۱ جایزه ملی آموزشی، ۴۹ دوره با کیفیت ملی ۷ بخش استعداد یابی ملی ميباشد

همكارى دانشگاه هاست گسترده است ،و همکاری با بیش از ۱۰۰ دانشگاه مشهور جهان و موسسه های تحقیقاتی از ۲۶ کشور دارد

دانشگاه هاست ۳ موسسه کنفوسیوس در امریکا، نیوزیلند و برزیل را كنترل ميكند كه افتخارات فراوانى را كسب كرده.

همچنين موسسه چینی اروپایی برای انرژی پاک و تجدید پذیر كه سومین موسسه چینی اروپایيست زير نظر دانشگاه هاست ميباشد.

دانشگاه هاست حدود ٩٥ درصد از فارغ التحصلان خودش از جمله مهندسان، دکتر ها، سیاست مداران و سرمایه گذاران و روزنامه نگاران را به عنوان اساتيد و دستياران اساتيد به استخدام ميگيرد.

 

برنامه علمى دانشگاه هاست:

دانشگاه هاست در تعداد ٨٦ برنامه در مقطع کارشناسی ، ٣٠٣ برنامه فارغ التحصیلی ، ٢٣٧ برنامه در مقطع دکترا ، ٣٩ مرکز تحقیقاتی پسا دکترا ، ٧ رشته کلیدی در سطح ملی ، ١٥ زیرمجموعه رشته های کلیدی ، ٤٩ انجمن دانشجویی در زمینه های ادبیات، علوم تجربی ، علم و فناوری، ورزش، علوم انسانی و اجتماعی فعاليت گسترده دارد.

 

پزشكى در دانشگاه هاست:

خوشبختانه در چند سال اخير اين دانشگاه در رشته پزشكى به دانشجويان ايرانى پذيرش ميده

رشته پزشكى اين دانشگاه ٦ ساله است و شهريه دانشگاه هاست در رشته پزشكى ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

اين دانشگاه داراى ٣ بيمارستان بزرگ و وابسته به دانشگاه دارد به اسم هاى بیمارستان Tongji، Liyuan و اتحادیه می باشد که بزرگ ترین و مدرن ترین آنها بیمارستان تونگجی و بیمارستان اتحادیه است.

 

دانشگاه جيلين :

دانشگاه جيلين در سال  ١٩٤٦ تاسيس شده و يک دانشگاه دولتى كشور چين است كه در شهر چانگچون واقع شده، طبق آمار رسمى در سال ٢٠٢٠ دانشگاه جيلين داراى ۶۶,۰۱۳ دانشجو مشغول به تحصيل است. این دانشگاه بیش از ۳۰۰,۰۰۰ دانشجو در دهه های گذشته فارغ التحصیل کرده است.

دانشگاه جیلین پس از گذر ۶۹ سال پیشرفت و ادغام با ۶ موسسه آموزش عالی، تبدیل به یکی از بزرگترین دانشگاه های جامع از لحاظ تعداد ثبت نام دانشجو در کشور چین شده است.

دانشگاه جیلین چین تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۰ به پایگاهی مهم برای پرورش استعدادهای خلاق کشور، تحقیقات سطح بالای علمی و سیاست های مشاوره ای تبدیل شود. دانشگاه جيلين دارای ۶,۶۳۰ عضو هیئت علمی است که شامل ۲,۰۵۱ استاد تمام، ۲۴ عضو دانشکده علوم پایه و مهندسی چین ، ۹ پایگاه تحقیقات علمی و آموزش تیزهوشان، ۶ مرکز مهم علوم اجتماعی و انسانی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش چین می باشد.

 

رتبه دانشگاه جيلين:

در رتبه بندی دانشگاه ی جهان QS در سال ۲۰۲۰ دانشگاه جيلين در رتبه ٤٩٣ دنیا ست. بر اساس نشریه تحصیلات عالی تایمز در رده ی ٨٠١ جهان قرار دارد. این دانشگاه مفتخر به داشتن فرهنگ خلاقیت و نوآوری است.

 

محوطه دانشگاه جيلين:

مساحت کل دانشگاه جیلین چین ۶,۱۱ میلیون متر مربع ميباشد كه دارای ۷ دانشكده در ۶ منطقه است.

كتابخانه دانشگاه جيلين يكى از بزرگترين كتابخانه هاى شهر چنگچون است كه دارای ۷ میلیون کتاب است و به عنوان کتابخانه علمی چین و مرکز جامع اطلاعات در شمال شرقی چین فعالیت می کند.

امكانات رفاهى و ورزشى دانشگاه جيلين نيز قابل توجه است ، دانشگاه جیلین دارای ۶ سالن ورزشی، ۸ زمین فوتبال، ۶۳ زمین بسکتبال، ۲۷ زمین والیبال، ۲۳ زمین تنیس، ۳ زمین رول اسکیت، ۱ استخر شنا، استادیوم بسکتبال، میز تنیس و تالار هنرهای رزمی می باشد. مساحت کل این سالن ورزشی ۲۵۷،۰۰۰ متر مربع می باشد.

 

دانشكده هاى دانشگاه جيلين :

دانشگاه جیلین چین دارای ۷ دانشكده است که در نواحی مختلف شهر چانگچون قرار دارد. دانشكده هاى اين دانشگاه از درخت، گل و فضای فرهنگی است؛ و هر ساختمان دارای سبک معماری متفاوتی است که در نوع خود ظریف و منحصر به فرد است. اهمیتی ندارد در شهر چانگچون اواسط تابستان، پاییز و یا زمستان باشد؛ دانشگاه جیلین همیشه یک مکان مناسب برای کسب علم و دانش و تحقیقات علمی برای معلمین و دانشجویان است.

 

پزشكى دانشگاه جيلين:

خوشبختانه در چند سال اخير اين دانشگاه در رشته پزشكى به دانشجويان ايرانى پذيرش ميده

رشته پزشكى اين دانشگاه ٦ ساله است و شهريه دانشگاه جيلين در رشته پزشكى ٤٠.٠٠٠ يوان بصورت ساليانه است.

كتابخانه دانشگاه جيلين يكى از بزرگترين كتابخانه هاى شهر چنگچون است كه دارای ۷ میلیون کتاب است

امكانات رفاهى و ورزشى دانشگاه جيلين نيز قابل توجه است ، دانشگاه جیلین دارای ۶ سالن ورزشی، ۸ زمین فوتبال، ۶۳ زمین بسکتبال، ۲۷ زمین والیبال، ۲۳ زمین تنیس، ۳ زمین رول اسکیت، ۱ استخر شنا، استادیوم بسکتبال، میز تنیس و تالار هنرهای رزمی می باشد. مساحت کل این سالن ورزشی ۲۵۷،۰۰۰ متر مربع می باشد.

 

ارسال پیام در واتس اپ