ويزای چين

ويزای چين

ويزای چين چیست و انواع آن کدامند؟

روادید یا ویزای چین اجازه سفری است که توسط سازمان های دولتی مجاز برای شهروندان غیر چینی صادر می شود. طبق قوانین و مقررات بین المللی، هر ایالت به طور مستقل حق دارد تعیین کند که به شهروند خارجی اجازه ورود و خروج بدهد و یا درخواست ویزای وی را رد نماید. طبق قانون کشور چین علی رغم داشتن ویزای چین امکان جلوگیری از ورود شما به این کشور وجود دارد.

 

انواع ویزای چین:

ویزای کشور چین مدرکی معتبر است که توسط سازمان‌های دولتی به اتباع خارجی داده می‌شود و این افراد طبق این مدرک، مجاز به ورود، خروج و یا عبور از کشور مورد نظر بر طبق قوانین و مقررات کشور میزبان هستند. طبق حقوق و قوانین بین الملل، هر کشور مستقلی محق است مطابق با قوانین ملی، درباره ورود و یا خروج شهروندان خارجی به قلمرو خود تصمیم گرفته و بر اساس آن ویزای فرد را صادر یا لغو نماید. افسران ورود و کارمندان کنسولی کشور چین نیز حق دارند درباره نوع، تعداد ورودی، اعتبار و مدت اقامت هر تبعه خارجی بر اساس قوانین و مقررات ملی کشور چین، تصمیم بگیرند و ویزای فرد را لغو یا صادر کنند. برای ورود به کشور چین، دریافت ویزا الزامی است. هر شهروند خارجی باید قبل از سفر به کشور چین، نسبت به دریافت ویزا اقدام کند به جز؛ مواردی که طبق توافقات یا مقررات خاص اجازه ورود بدون روادید را دارند.

ویزای کشور چین به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

١.ویزای دیپلماتیک

٢.ویزای تجاری

٣.ویزای عادی

 

این ۳ دسته خود به ١٦ زیر مجموعه‌هایی تقسیم می شوند که شرح آن در ذیل آمده است:

 

ویزا C: ویزایی که به خدمه خارجی وسایل حمل‌و‌نقل بین‌المللی از جمله هواپیما، قطار، کشتی یا هر وسیله نقلیه موتوری دیگری داده می‌شود. این ویزا به اعضای خانواده افراد ذکر شده نیز تعلق می‌گیرد.

 

ویزا D: این ویزا مختص افرادی است که قصد صادرات مادام العمر به کشور چین را دارند.

 

ویزا F: این ویزا به افرادی که قصد مبادله، تحصیل و یا سایر فعالیت‌ها را دارند تعلق می‌گیرد.

 

ویزا G: مخصوی افرادی است که قصد صادرات به کشور چین را دارند.

 

ویزا J1: این ویزا مخصوص روزنامه‌نگاران و سازمان‌های خبری خارجی است که در کشور چین اقامت دارند. طول مدت اعتبار این ویزا حدود ۱۸۰ روز است.

 

ویزا J2: این ویزا به روزنامه نگاران خارجی تعلق می‌گیرد که قصد سفر به کشور چین به صورت کوتاه مدت را دارند. مدت اعتبار این ویزا کمتر از ۱۸۰ روز است.

 

ویزا L: این ویزا توریستی است و به گردشگران تعلق می‌گیرد

 

ویزا M: ویزای مخصوص تجار و بازرگانان که قصد سفر به منظور فعالیت‌های تجاری دارند.

 

ویزا Q1: ویزای مخصوص افراد خانواده‌های مقیم کشور چین که به قصد بازدید و یا نگهداری از اعضای خانواده به کشور چین سفر می‌کنند. اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است. زن و شوهر، پدر و مادر، پسران، دختران، پدر بزرگ و مادر بزرگ و پدر و مادر خوانده‌ها همگی مشمول این ویزا می‌شوند.

 

ویزا Q2: این ویزا به افرادی که قصد دارند از اقوام خود که ساکن کشور چین هستند بازدید کنند، تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا نیز بیش از ۱۸۰ روز است

 

ویزا R: ویزای مخصوص استعدادهای درخشان و نوابغی که به مهارت و توانایی آن‌ها در کشور چین نیاز است.

 

ویزا S1: ویزای مخصوص بازدید از افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. این ویزا به همسران، فرزندان زیر ۱۸ سال، پدر و مادر خوانده ها تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است.

 

ویزا S2: ویزای مخصوص اعضای خانواده افراد غیر چینی که در کشور چین مشغول کار یا تحصیل هستند. اعتبار این ویزا بیشتر از ۱۸۰ روز است.

 

ویزا X1: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل در کشور چین برای مدت بیشتر از ۱۸۰ روز دارند.

 

ویزا X2: ویزای مخصوص افرادی که قصد تحصیل درکشورچین برای مدت کمتراز ۱۸۰ روزدارند.

 

ویزا Z: ویزای مخصوص کار در کشور چین.

 

شرایط و مدارک دریافت ویزای چین:

 

بسته به نوع ویزای درخواستی، شرایط اخذ ویزا نیز متفاوت است. ویزاهای انفرادی داخل پاسپورت ثبت می شوند و معمولا با دریافت آن در یک بازه زمانی سه ماهه اجازه ورود به چین را خواهید داشت و بوسیله آن خواهید توانست ۳۰ روز در چین اقامت داشته باشید. برای اخذ این نوع ویزا باید از شرکتی چینی چه توریستی و چه تجاری که با آن فعالیت تجاری و کاری دارید تقاضا نمائید که برای شما دعوتنامه ارسال کند. دعوتنامه صادر شده می‌بایست دارای یک بارکد باشد و نیازی به دریافت اصل دعوتنامه نیست؛ شرکت چینی می‌تواند اسکن دعوتنامه را برای شما ایمیل کند و شما با پرینت آن و استفاده از آن اقدام به دریافت ویزای چین نمائید.

 

اعتبار ویزای کشور چین، بسته به نوع آن از ۳ تا ۲۴ ماه متغیر است. ویزای یک ورودی کشور چین معمولا ۳ ماه ،ویزای دو ورودی ۳۰ روز و ویزای چند ورودی به مدت ۱۲،۶ یا ۲۴ ماه از زمان ورود به کشور اعتباردارد. در صورتی که در موارد اول و دوم، تعداد ورودی مجاز انجام شده یا زمان اعتبار ویزا تمام شود، ویزا منقضی خواهد شد و شما موظفید برای دریافت ویزای جدید اقدام نمایید. در صورت منقضی شدن ویزا، از ورود شما به کشور چین ممانعت به عمل می‌آید.

 

طول مدت اقامت برای هر ویزا بسته به نوع آن، از ۳۰ تا ۶۰ روز متغیر خواهد بود و در صورت درخواست از طرف متقاضی، این مدت به ۹۰ تا ۱۸۰ روز قابل افزایش است. فرد دارنده ویزای کشور چین می‌تواند در طول این مدت در کشور چین اقامت داشته باشد و در صورتی که قصد ماندن بیش از این تعداد روز را داشته باشد، باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام نماید که این درخواست ممکن است رد یا تائید شود. در صورتی که فرد، بیش از مدت اعتبار ویزای خود در کشور اقامت داشته باشد، ملزم به پرداخت جریمه و یا سایر مجازات‌های تعیین شده توسط دولت جمهوری خلق چین خواهد شد.

 

ویزای تحصیلی چین:

با دریافت ویزای چین امکان تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی وجود دارد، اما این افراد جهت تحصیل در کشور چین باید ابتدا برای ویزای تحصیلی درخواست دهند. ویزای X2 برای دوره های تحصیلی زیر ۶ ماه و ویزای X1 جهت دوره های تحصیلی با مدت زمان طولانی تر ارائه می گردد. در مقطع کارشناسی دو حالت وجود دارد: اول اینکه شخص قصد داشته باشد دوره ای را در کالج بگذراند که عمدتا طول دوره های کالج ۲ ساله است، و یا فرد تصمیم به تحصیل در دانشگاه را دارد که طول دوره های لیسانس عموما ۴ ساله می باشد. یکی از الزامات پذیرش در این مقطع داشتن آیلتس ۶ و در برخی از رشته ها ۶٫۵ است و رشته های علوم کامپیوتر و IT، جامعه شناسی، حقوق، هنر، علوم طبیعی و ریاضیات و رشته های دیگری در مقطع کارشناسی تدریس می گردد.

ارسال پیام در واتس اپ