دانشگاه شاندونگ

دانشگاه شاندونگ

دانشگاه شاندونگ یک دانشگاه دولتی جامع است كه در شهر شاندونگ چین می‌باشد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های چین است که مستقيما توسط دولت چین حمایت می‌شود.
دانشگاه شاندونگ در سال ۱۹۰۱ تاسيس شده و داراى ٣.٧٠٠ عضو هيئت علمى دارد كه رئيس هيئت علمى اين دانشگاه فَن لى مينگ (樊丽明) است.
داراى ٥٧.٥٠٠ دانشجو ميباشد ، ٤٣.٠٠٠ دانشجو در مقطع كارشناسى و ١٤.٥٠٠ دانشجو در حال تحصيل در دوره هاى تكميلى ميباشند.
دانشگاه شاندونگ دارای ۸ دانشكده می باشدکه همه آنها به جزء ۲ دانشكده در شهر جینان قرار دارند.اعزام دانشجو به چین اپلای چاینا ، تحصیل در چین  اپلای چاینا

جدیدترین دانشكده دانشگاه شاندونگ در شمال شرقی شهر چینگدائو قرار دارد. این پردیس در سپتامبر ۲۰۱۶ افتتاح شد و توسعه آن همچنان ادامه دارد.
دانشگاه شاندونگ تمامی رشته‌های تحصیلات عالی که علوم انسانی، علوم و مهندسی و همچنین پزشکی را شامل می‌شود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.
این دانشگاه دارای ۱۰۴ دورهٔ کارشناسی، ۲۰۹ دوره کارشناسی ارشد، ۱۲۷ دوره مرتبط با دکتری و ۱۵ دوره فوق دکتری به‌صورت آموزش از راه دور می‌باشد. علاوه بر این، دانشگاه شاندونگ ۷ برنامهٔ تخصصیِ کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، مهندسی، پزشکی بالینی و دیگر رشته‌ها را دارا می‌باشد که دانشجویان بین‌المللی بسیاری که علاقه‌مند به تحصیل در چین هستند را در خود جای داده‌است.
در سال ۲۰۱۹ تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه ۴۴۹۰۷ دانشجو اعلام شده‌است که از این میان ۵۷٫۷ درصد را دانشجویان دوره کارشناسی و مابقی را دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تشکیل می‌دهند.

رتبه دانشگاه شاندونگ:

دانشگاه شاندونگ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان CWUR در رتبه ۲۷۰ دانشگاه‌های جهان و یازدهم چین قرار گرفته‌است.در رتبه‌بندی کلی دانشگاهی در سال ۲۰۱۰ که توسط انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه‌های چین انجام شده‌است، دانشگاه شاندونگ رتبه ۱۴ را در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر چین از آن خود کرد. از لحاظ تدریس این دانشگاه رتبه یازدهم را کسب کرده‌است.برنامه‌های مهندسی دانشگاه شاندونگ توسط مرکز تحقیقات مدیریت و علوم در چین (در سال ۲۰۰۸) رتبه ۱۵را در سطح کشور به خود اختصاص داده‌است.در ۱۰سال گذشته، دانشگاه شاندونگ به‌طور مداوم در میان ۱۰دانشگاه برتر در سراسر کشور از نظر تعداد نشریات موجود در فهرست استناد علوم قرار گرفته‌است.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رتبه ۴۶۸ جهان قرار گرفته‌است.همچنین بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه تایمز در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رده ۸۰۰–۶۰۱ دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌است.

دانشكده هاى دانشگاه شاندونگ:
اين دانشگاه داراى ٣٨ دانشكده است.

١.دانشکده فلسفه و توسعه اجتماعی
٢.دانشکده اقتصاد
٣.دانشکده ادبیات
٤.دانشکده تاریخ و فرهنگ
٥.دانشکده ریاضیات
٦.دانشکده فیزیک
٧.دانشکده شیمی و مهندسی شیمی
٨.دانشکده علوم و مهندسی
٩.دانشکده علوم زندگی
١٠.دانشکده علوم و مهندسی محیط زیست
١١.دانشکده مدیریت
١٢.دانشکده مارکسیسم
١٣.کالج آموزش بین‌المللی
١٤.مرکز تحقیقات اقتصادی
١٥.مؤسسه پیشرفته مطالعات کنفوسیوس (مؤسسه تاریخ و فلسفه ادبیات)
١٦.دانشکده روزنامه‌نگاری
١٧.دانشکده علوم سیاسی و مدیریت دولتی
١٨.دانشکده حقوق
١٩.دانشکده زبان‌های خارجی و ادبیات
٢٠.دانشکده هنرهای زیبا
٢١.دانشکده علوم پایه پزشکی
٢٢.دانشکده پزشکی
٢٣.دانشکده بهداشت عمومی
٢٤.دانشکده دندانپزشکی
٢٥.دانشکده پرستاری
٢٧.دانشکده علوم دارویی
٢٨.دانشکده مدیریت بهداشت و درمان
٢٩.دانشکده مهندسی مکانیک
٣٠.دانشکده علوم و مهندسی کنترل
٣١.دانشکده انرژی
٣٢.دانشکده مهندسی برق
٣٣.دانشکده مهندسی عمران
٣٤.دانشکده تربیت بدنی
٣٥.دانشکده علوم کامپیوتر و فناوری
٣٦.دانشکده میکروالکترونیک
٣٧.دانشکده علوم و مهندسی مواد
٣٨.دانشکده مهندسی مکانیک

این دانشگاه ۱۰۴ دورۀ کارشناسی، ۲۰۹ دورۀ کارشناسی ارشد، ۱۲۷ دورۀ مرتبط با دکتری و ۱۵ دورۀ فوق دکتری به‌صورت آموزش از راه دور دارد. علاوه‌بر این، دانشگاه شاندونگ ۷ برنامۀ تخصصیِ کارشناسی ارشد در رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، مهندسی، پزشکی بالینی و دیگر رشته ها دارد که دانشجویان بین المللی بسیاری که علاقمند به نحصیل در چین هستند را در خود جای داده است.

تعداد زیادی از استادان برجسته و چهره های ملی در این دانشگاه به تحصیل یا تدریس پرداخته‌اند. پیتر گرونبرگ (Peter Grünberg) برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک در سال ۲۰۰۷، در سال ۲۰۱۲ استاد تمام دانشگاه شاندونگ شد و در همان سال، استاد راهنمای دانشگاه، پروفسور مو یان (Mo Yan) جایزۀ نوبل ادبیات را برنده شد

ارسال پیام در واتس اپ